دستگاه قالیشویی

دستگاه قطعه شویی

دستگاه آبگیر فرش

روش های نگهداری از فرش

علم

روش های نگهداری از فرش

روش های نگهداری از فرش

روش های نگهداری از فرش

در این مقاله از وب سایت صنعت مدرن قصد داریم تا روش های نگهداری از فرش را به خوبی شرح دهیم .

فرش یکی از ملزومات مهم در هر خانه می باشد که از قدیم زینت بخش منازل ما بوده و خواهد بود . انواع فرش های ماشینی و دست بافت امروزه در منازل وجود دارند و مهم روش های نگهداری از این فرش های می باشد تا بتوان عمر مفید فرش را حفظ کرده و از ان مراقبت های لازم را نمود .

۰۹۰۱-۱۴۵۹۰۳۵

روش های نگهداری از فرش بسیار ساده هستند و اگر در موعد مناسب انجام شود مانع از آسیب دیدگی و پوسیدگی فرش خواهد شد .

قبل از هر چیز لازم است بدانید تا اگر در آپارتمان و یا منازلی هستید که نور مستقیم آفتاب بر روی فرش ها تابش دارد ، حتما از روفرشی مناسب برای پوشاندن سطح فرش استفاده نمائید . نور آفتاب به مروز باعث تضعیف بافت های فرش و همچنین رنگ پریدگی تاروپود و کل فرش خواهد شد .

یکی از نکات مهم در روش های نگهداری از فرش این است که فرش ها را به مدت طولانی در یک محل از خانه پهن نکنید و هر چند وقت یکبار ( شش ماه یک بار ) فرش ها را به محل دیگری جابجا کنید چرا که ساییدگی و یا قرار گرفتن پا بر روی محل مشخصی از فرش باعث آسیب دیدگی یک قسمت خاص از فرش نشود و فرش بصورت یکنواخت باشد .

اگر فرش در مجاورت وسایل سنگین مثل مبل هستند حدالامکان از قراردادن پایه های مبل روی فرش خودداری کنید و در صورت مجبور بودن ، از محافظ پایه برای زیرپایه مبل استفاده نمائید تا فشار مستقیم پایه میل به فرش وارد نشده و تارپود فرش له نشود .

هرگز با کفش بیرون روی فرش راه نروید . فرش ها یکی از مهم ترین دارایی ها و زینت بخش منازل هستند و نباید به اینگونه با انها برخورد کرد . حتما از کفش های راحتی با دمپایی های نرم برای راه رفتن روی فرش داخل منرل استفاده کنید .

اگر در منرل خود کودک خردسال دارید حتما از روفرشی های مناسب استفاده کنید تا در صورت ریختن هرگونه مواد مثل شربت ، قهوه و … حدالامکان لکه کمتری بر روی فرش ایجاد شود .

فرش ها را به شکل مرتب و در مدت زمان های کوتاه جارو بزنید تا حدالامکان گرد و غبار داخل فرش کمتر شود . همچنین می توانید در ابتدای منزل از پادری هم استفاده کنید تا قبل از ورود به روی فرش مقدار زیادی از کثیفی ها و گرد و غبار ها توسط پادری جذب شود .

روش های نگهداری از فرش

نکات مهم برای شستن قالی در منزل

قبل از هرچیز سعی کنید تا شستن قالی را به قالیشویی های معتبر بسپارید چرا که شستن قالی به شکل نامناسب می تواند باعث آسیب به بافت فرش و تغییر رنگ در آن شوند .

فرش ها ماشینی به دلیل جنس تار و پود خود دچار آسیب دیدگی می شوند و فرش های دستی هم به علت نوع ابریشم ها دچار تغییر رنگ در قالی می شوند . اما قالیشویی ها دمای مناسب اب و همچین استفاده از مواد شوینده مناسب کیفیت قالی را حفظ نموده و مانع از اسیب دیدگی فرش می شوند .

برای شستن فرش در منرل حتما آن را روی محل تمیزی پهن کنید و نباید فرش در محلی که زیر آن گرد و غبار و کثیقی است پهن شود . سطح های سرامیکی و شیب دار مناسب تر هستند .

برای شستن قالی از اب با درجه ملایم استفاده کنید . اب نباید خیلی گرم و با خیلی سرد باشد . اب گرم هم به قالی دستی و هم به قالی ماشینی اسیب می زند .

قالی ها را بیش از 2 بار در سال نشوئید . پودر های دستی و شوینده های خنثی ( پودر صابون ، شامپو فرش و … ) بهترین شوینده ها برای شستن قالی هستند .

پس از شستن فرش حداقل یک ساعت انرا به شکل پهن رها نموده و سپس آن را لول کنید و در محل مورد نظر برای خشک شدن قرار دهید .

همچنین هرگز فرش خیس را در محل مورد نظر پهن نکنید . فرش های خیس به سرعت آلودگی را جذب می کند و داخل انها محل مناسب برای رشد باکتری و قارچ است . در ضمن بوی نامطبوعی تولید خواهد شد که ناشی از تداخل رطوبت فرش و رطوبت محیط است .

پس از خشک شدن فرش آن را با برس نرم ، برس کنید تا سمت پرز های فرش به سمت مناسب خود هدایت شده و روی فرش بسیار زیبا باشد .

فرش دستباف را از قبل خیس نکنید، به خصوص فرش هایی که رنگ پس می دهند. در این صورت قسمت های روشن فرش نیز رنگی می شود.

فرشی را که رنگ پس می دهد، پس از شستشو با برس پلاستیکی و آبگیری ، لوله نکنید و هرگز داخل لوله آب نگیرید.

فرش نیمه مرطوب از پشت ، در سایه (نور غیر مستقیم خورشید) در معرض هوا آویخته شود.

برای فرش های ماشینی و دستبافت هم که رنگ پس نمی دهند، روش شستشو به همین صورت است. اگر هنگام پهن کردن فرش دوباره روی آن آب بگیرید، ریشه های آن حتما زرد رنگ خواهد شد.

پس از خشک شدن فرش آن را با جاروی چوبی یا برس سر به سمت خواب فرش جارو یا برس بزنید تا تمام طرح های فرش سر جای خود قرار بگیرد و فرش شما زیبا و شکیل تر و تمیز دیده شود.جارو برقی چون به صورت رفت و برگشت روی فرش کشیده می شود خواب فرش را به هم زده و از زیبایی آن می کاهد .


farabin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی